info@orangereal.sk Opýtajte sa čokoľvek
0911 952 044 Sme od Vás vzdialení len na jeden telefonát...

Čo vám iní (ne)povedia

Ako si vybrať realitnú kanceláriu?

Rozhodnutie predať či kúpiť nehnuteľnosť ste už učinili. Predpokladáme, že ste nejaký čas strávili skúmaním ponúk na internete, či v printových médiách a toto skúmanie prinieslo jeden dôležitý poznatok – zistenie, že v súčasnej dobe sa na trhu vyskytuje veľké množstvo subjektov zaoberajúcich sa sprostredkovaním predaja, kúpy a prenájmu nehnuteľností.

Ponúkame niekoľko rád, ako si vybrať

Pýtajte sa známych: Vo Vašom okolí máte určite známych, ktorí v poslednom čase kupovali alebo predávali nehnuteľnosť. Opýtajte sa ich, prípadne ich priateľov, s ktorou realitnou spoločnosťou spolupracovali, a aký je ich dojem zo zrealizovaného obchodu. Pýtajte sa jednak na ich subjektívny pocit, spôsob, akým s nimi realitná kancelária komunikovala, aké zmluvy podpisovali a podobne.

Overte si realitnú kanceláriu: Po tom, ako sa rozhodnete, s ktorou kanceláriou by ste chceli realizovať transakciu, overte si realitnú kanceláriu a jej oprávnenie podnikať v danej oblasti. Najjednoduchším spôsobom, ako to dosiahnuť je navštíviť internetovú stránku Obchodného registra Slovenskej republiky (www.orsk.sk), kde je potrebné všimnúť si, či táto spoločnosť má oprávnenie na vykonávanie činnosti: „sprostredkovanie predaja, prenájmu a kúpy nehnuteľností (realitná činnosť)“.

Navštívte realitnú kanceláriu: Účelom tohto kroku je najmä zistenie, či sa nejedná o spoločnosť, ktorá svoju činnosť vykonáva „na kolene“, či podpisovanie právne relevantých dokumentov bude prebiehať v obchodných priestoroch, alebo „na káve“, ako to mnohí „tiežpodnikatelia“ realizujú, dostanete možnosť spoznať ľudí, ktorí sa budú podieľať na realizácii transakcie, ako aj systém, akým Vami vybraná realitná kancelária pracuje.

Pýtajte sa aj v kancelárii: V obchodných priestoroch spoločnosti by sa mala nachádzať osoba, ktorá by Vám mala vedieť fundovane odpovedať na všetky Vaše otázky. Vypýtajte si k nahliadnutiu originál osvedčenia o živnostenskom oprávnení ako aj originál výpisu z Obchodného registra. Seriózna spoločnosť nebude mať žiadny problém, aby Vám tieto dokumenty poskytla k nahliadnutiu. Ak bude v kancelárii prítomná osoba, ktorá s Vami vedie rozhovor, požiadajte ju, aby sa preukázala dokladom totožnosti a uviedla, akú pozíciu v spoločnosti zastáva.

Využite svoje práva garantované všeobecne záväznými právnymi predpismi: Neváhajte pre zvýšenie Vašej istoty využiť pri svojich rokovaniach s realitnou kanceláriou služby advokáta (aj keď Vám v mnohých prípadoch tvrdia, že je to zbytočné), komunikujte s realitným maklérom, nechajte si podrobne vysvetliť všetky nejasnosti v dokumentoch, ktoré Vám budú predkladané na podpis. Nenechajte sa do ničoho tlačiť bez toho, aby Vám zodpovedná osoba v realitnej kancelárii vysvetlila, načo je ktorý úkon dobrý a čo sa ním má dosiahnuť.

Najprv čítajte a potom podpisujte: Keďže sa jedná o najdôležitejšiu zásadu, zopakujeme si to ešte raz. Najprv čítajte a potom podpisujte.

Hypotekárna kalkulačka


%
rokov
mes.
316,61 €
RPMN: 0,89 %
. deň